Máte nějakou nebezpečnou myšlenku?

Edge Foundation je nevládní organizace, jejímž cílem je:

… to promote inquiry into and discussion of intellectual, philosophical, artistic, and literary issues, as well as to work for the intellectual and social achievement of society.

Každý rok položí významným světovým vědcům jednu obecně zaměřenou otázku a z jejích odpovědí sestaví almanach, který je zajímavým dokumentem o náladách a postojích vědecké komunity v daném roce.
Letošní otázka zněla „Máte nějakou nebezpečnou myšlenku?“ s následujícím vysvětlením:

V dějinách vědy známe řadu objevů, které byly v době svého vzniku nebezpečné pro tehdejší společnost a morálku, stačí zmínit Koperníka, nebo Darwina. Máte nebo znáte vy nějakou nebezpečnou myšlenku? Takovou, která je tak nebezpečná, až může být pravdivá?

Přečetl jsem si 113 odpovědí světových vědeckých kapacit, mezi kterými byli například Brian Greene, Jared Diamond, Richard Dawkins, a pokusil se udělat malou statistiku.

Největší počet odpovědí, 37, neboli téměř třetina byly žblechty, neboli samozřejmosti, koniny a vtípky.

Překvapení se koná hned na druhém místě, kde se s 23 body umístily odpovědi na téma vztahu vědy a víry a (ne)poznatelnosti světa. Je vidět, že „znovuzrození“ náboženství je zvláště v USA velkým tématem a řada vědců to bere vážně a přiklání se na tu či onu stranu.

Ta třetím místě (14 odpovědí) se umístily zajímavé myšlenky z různých oblastí. K těm se ještě vrátím, takže je tady nebudu rozebírat.

V těsném závěsu je s 12 odpověďmi nauka o mozku a lidské psýše vůbec. Jak je vidět, je to téma, které zřejmě čeká zářná budoucnost.

Za čelem pelotonu jsou pak natěsnáni medicína (7 odpovědí), Kosmologie a mimozemský život (také 7 odpovědí) , staré páky (do třetice 7 odpovědí) – geny, memy, dědičnost a relativita, prošlé mísy s ovocem dvacátého století a nakonec světlé zítřky (6 odpovědí), ke kterým nás dovedou pokroky v bio- a nanotechnologiích, nové zdroje energie a volný trh.

Ačkoli z jednoho almanachu lze těžko dělat dalekosáhlé závěry, určité trendy se myslím rýsují. Kdo si chce udržet prst na tepu doby ve vědeckém bádání, neměl by se orientovat na módní výstřelky dvacátého století, které jsou dneska v lepším případě nudným byznysem (biotechnologie, nové zdroje energie, medicína) a v horším případě debatními kroužky ometálovaných pamětníků (kosmologie, částicová fyzika, ekonomie).

Cutting edge, vládní granty a přísliby světlých zítřků jsou ve výzkumech mozku, které od doby hypnózy a psychoanalýzy udělaly obrovský pokrok, ale boom je teprve čeká.

V příštím díle si povíme více o těch 14 zajímavých myšlenkách, které se mezi 113 odpověďmi objevily.