Astronavigace

Pokud se vám série povídání o astronavigaci líbila a byla pro vás přínosná, zvažte prosím finanční příspěvek autorovi. Podpoříte tím jeho chuť dotvořit sadu on-line nástrojů pro nácvik astronavigace a zpracovat další zajímavá jachtařská témata.

1. Historie astronavigace

V první části povídání o astronavigaci si projdeme důležité momenty v historii astronavigace a pokusíme se odpovědět na trochu provokativní otázku: Navigovali staří mořeplavci podle hvězd?

2. Teorie astronavigace

Ve druhé části se seznámíme s běžnými astronavigačními metodami a vysvětlíme si, proč a jak fungují. Povíme si o kapitánovi v nesnázích, který vymyslel novou navigační metodu, aby zabránil ztroskotání své lodi na pobřeží Irska a také proč astronavigační tabulky nezabírají celou knihovnu.

3. Praktická astronavigace

Ve třetí části povídání o astronavigaci si vysvětlíme rozdíly mezi různými druhy sextantů a vypočítáme si modelový astronavigační příklad. Upozorníme na nejčastější chyby při praktické astronavigaci a jak se jich vyvarovat.

Protože se jedná o praktické cvičení, vytiskněte si prosím předem následující formulář ve třech kopiích:

Sight Reduction Form – Almanac and HO 229 Tables

a k tomu jedenkrát šablonu pro vykreslování pozičních linií:

Plotting Sheet

Stáhněte si rovněž do počítače tyto soubory (není nutno tisknout):

2021 Nautical Almanac

Sight Reduction Tables For Latitudes 30°−45°

Kromě formulářů a tabulek budeme potřebovat tužku, pravítko a úhloměr.

4. Odkazy

Pár praktických odkazů, které se vám mohou hodit při učení se a provozování astronavigace:

Generátor astronavigačních příkladů – po každém načtení stránky se vygeneruje nová astronavigační úloha. Řešení je skryté a objeví se po stisknutí tlačítka.

★ Vše, co je potřeba pro výpočet metodou interceptu:

★ Pro milovníky minimalismu kompletní řešení s použitím dlouhodobého almanachu (jen pro Slunce) a haversinových tabulek či kalkulačky:

Přeji vám hezkou astronavigaci!