Vodní jóga

Vodní jóga je hra s těžištěm, hluboká relaxace ve vodním prostředí. Nepatrnými pohyby těla se přechází z jednoho klidového stavu do druhého. Dá se provádět kdekoli, kde je klidná hladina a dostatek vody, abychom nedosáhli nohama na dno. Slaná voda lépe nadnáší a je proto výhodnější, zvláště ze začátku. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí základní sestavy je schopnost ležet bez pohnutí na zádech na hladině. Pokud se vám to nedaří, zkuste slanější vodu – v Mrtvém moři si zacvičí každý.

1. Základní poloha je v leže na zádech, ruce a nohy jsou roztažené, dlaně směřují vzhůru. Hlava je lehce zakloněná dozadu, tak aby čelo omývala voda.
2. Pomalu připažíme, pak snožíme a napneme špičky chodidel. Případnou tendenci k otáčení těla kompenzujeme napínáním a povolováním svalů v ramenou a hýždích.
3. Pokrčíme nohy v kolenou, roztáhneme je a uchopíme rukama nad nárty. Hlavu lehce zvedneme z vody a udržujeme její náklon tak, aby špičky chodidel byly nad hladinou.
4. Opět připažíme a snožíme. Ůklonem hlavy k prsům přejdeme do stoje ve vodě. Rovnováhu udržujeme lehkými pohyby hlavou.
5. Předpažíme. Tělo se automaticky přesune do lehu na břiše. Hlavu udržujeme dostatečně vysoko nad hladinou, abychom mohli dýchat.
6. Překřížíme nohy, poté překřížíme ruce za zády. Otočíme hlavu vlevo či vpravo a tím se přetočíme na záda. Roztáhneme ruce a nohy a vrátíme se zpět do základní polohy.