Osm kilometrů

Minulý víkend jsem zavítal do své beskydské domoviny. V sobotu, tak je vidět z přiložených fotek, jsem na zahrádce regeneroval nervovou soustavu. Podzim je plný sklizně a klidu a babího léta a být v tu dobu na zahrádce je, jak říkají angličani – rewarding.
Což mně oklikou přivádí k tomu, co rewarding rozhodně není, a to dálnice z Lipníku nad Bečvou do Ostravy. Zase jsem viděl nějakého tlustého rozumbradu, který do televize hřímal: „Nezapomínejte, že na severní Moravě žije milión a půl lidí, kteří tu dálnici potřebují!“ Nepotřebují. Z Olomouce do Frýdku-Místku vede čtyřproudová silnice (kromě jednoho 10km úseku). Z Frýdku-Místku do Ostravy vede dálnice, je to méně než dvacet kilometrů. Takže ta nová multimiliardová dálnice zkrátí cestu do Ostravy o nějakých dvacet kilometrů a po většinu času povede paralelně s již existující čtyřproudovkou!
Stejně si myslím, že severní Morava by se neměla příliš orientovat na Prahu a Čechy vůbec, protože s nimi historicky i zeměpisně nikdy neměla žádné zvláštní svazky. Přirozeným partnerem Moravy jsou Slezsko, Horní Uhry a Dolní Rakousy. Tomu by měla odpovídat i silniční síť – hodně cest do Polska a hodně na Slovensko.
Zpátky k víkendu. V sobotu večer jsem vyrazil na krátkou procházku okolo Olešné, ztratil jsem se ve tmě u Palkovic a nachodil přes deset kilometrů. Mezitím vyšel měsíc a já ho zkusil vyfotit digitálním foťákem. Výsledek, opatřený popisky, je na obrázku. Tam, kde je Moře klidu (Sea of Tranquility, Mare Tranquilitatis) přistálo 16. července 1969 Apollo 11 a Neil Armstrong učinil „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Dobře je vidět i světlá skvrna okolo kráteru Tycho a okolí kráterů Kepler a Koperník.
V neděli jsem uskutečnil dlouho plánovanou akci – výjezd na kole na Lysou horu. Vyrazil jsem z Místku na Ostravici, po asfaltce k domku hrázného a pak první asfaltovanou odbočkou nad hrází doleva.
Posledních 500m na vrchol jsem kolo vynesl po turistické značce, pojedl, popil a vyrazil se na osmikilometrový parádní sešup po široké asfaltce dolů na Krásnou.
Byl to zážitek, který za to moření se nahoru rozhodně stál!