Kdoulová povidla s meruňkovými jádry a šípkovou marmeládou

Kdoulová povidla
Umyté kdoule nakrájíme na kusy, jadřince zavážeme do plachetky, vše zalijeme vodou ve velkém hrnci a vaříme 90 minut. Přecedíme, do vzniklé šťávy vmícháme stejný díl cukru a citrónovou šťávu podle chuti, rozmícháme, minutu povaříme a rozlijeme do zavařovacích sklenic. Máme kdoulový džem, který sterilizujeme ve sklenicích 12 minut ve vařící vodě.
Zbylou kdoulovou dužninu rozmačkáme, přidáme stejný díl cukru, citrónovou šťávu, mletý zázvor, mletý bílý pepř, mletý koriandr a skořici, špetku soli, dobře rozmícháme a necháme projít varem. Máme kdoulová povidla. Nalejeme je na plech do 5 – 10 mm tlusté vrstvy a několik dní sušíme. Pak je pokrájíme a skladujeme na suchém místě.

Meruňková jádra
Jádra uvnitř meruňkových pecek jsou sladká a jedlá. Během léta pecky nevyhazujeme, vydrží nám mnoho měsíců. Před použitím pecky zabalíme do hadru či novin a kladivem rozlouskneme.

Šípková marmeláda
Pro výrobu šípkové marmelády není třeba čekat, až šípky projdou mrazem. Když se nám plody na šípkovém keři od pohledu líbí, jsou zralé na sklizeň.
Ze šípků odstraníme stopky a zčernalé zbytky okvětních lístků, zalejeme vodou a ve velkém hrnci vaříme 60 minut. Propasírujeme, přidáme stejný díl cukru a citrónovou šťávu, dobře rozmícháme a povaříme 1 minutu. Plníme do zavařovacích sklenic, které sterilujeme 12 minut ve vroucí vodě.