Blanquette de veau

Matkou kulinářství se francouzská kuchyně stala díky haute cuisine – rafinovanému způsobu přípravy surovin a vaření, který se vyvinul na dvorech francouzské šlechty a v devatenáctém století se rozšířil do kuchyní středních vrstev a později do celého světa. Česká svíčková a řecká musaka a buchtičky se šodó jsou výhonky haute cuisine naroubované na zvyky domorodců.
Ovšem Francie je také cuisine paysanne – lidová kuchyně – ze které veškerá finesa její noblesní sestry vychází. Těžko lze najít dělící čáru, protože každodenní a rafinovaná kuchyně se navzájem překrývají téměř ve všech ohledech – kohout na víně či dušené mušle jsou standardní nabídkou restaurantů a přitom se vaří doma k večeři v kdekteré francouzské rodině.
Nejpopulárnějším jídlem ve Francii je podle nedávných průzkumů blanquette de veau – dušené telecí. Je to skvostná krmě, která se dá připravit na tisíc způsobů a my si jej uvařili podle jednoduchého a velice chutného receptu. Na 4 porce budeme potřebovat:

– 1 kg jemného telecího masa nakrájeného na nudličky nebo malé kostky
– 2 mrkve nakrájené na kolečka
– 1 velkou cibuli nakrájenou na plátky
– 100 g nakrájených čerstvých žampiónů
– 2 lžíce mouky
– kvalitní bujón, telecí či slepičí
– 2.5 dl bílého vína – ideálně odleželé víno jako bílé burgundské, nebo jurské
– 1 žloutek
– 150 g crème fraîche – možno nahradit dílem zakysané smetany a dílem neslazené šlehačky
– máslo
– sůl

Ve větším hrnci na másle zpěníme cibulku, přidáme maso a krátce osmažíme. Zasypeme moukou, dobře promícháme. Přidáme houby, opět dobře promícháme. Zalijeme hrnkem vody a přidáme bujón. Přidáme mrkev, zalijeme vínem a podle potřeby dolijeme vodu. Přivedeme k varu a na velmi mírném plameni zvolna vaříme 1.5 – 2 hodiny.
Před koncem vaření smícháme žloutek s crème fraîche, přidáme ke směsi a okamžitě servírujeme.
Jako příloha se hodí kvalitní rýže, např. Basmati.

Podáváme se stejným vínem, které jsme použili při vaření.

Dobrou chuť!